Chov
Jak vybrat toho správného
1.Oči
Oči jsou u chameleona spolehlivým indikátorem jeho kondice. U zdravých jedinců vyčnívají oči homolovitě nad úroveň hlavy. Jsou-li oči zapadlé není v pořádku.
2.Tlamička
Čelisti by neměli být nateklé nebo zhmožděné. Tento jev může signalizovat zlomenou čelist nebo napadení bakteriemi.
3.Přilba
Má-li na hlavě chameleon přilbu, zkusíme ji jemně zmáčknout. Ucítíme.li, že se deformuje, trpí chameleon zřejmě nedostatkem vápníku.
4.Tělo
Jsou-li na těle vidět žebra je podvyživený.
5.Ocas
Jsou-li na ocasu vidět vystupující obratle je podvyživený.
6.Kůže
U zdravých chameleonů je kůže vypjatá bez zbytku uschlé kůže. Pozor na plísně!
Sameček nebo samička
Pro začínajícího chovatele se obecně doporučuje spíše sameček. Chameleoni jsou velmi citliví na stres, přičemž největší zátěží zažívá samička, a to při kladení vajec. V zajetí není neobvyklé, že naklade až 80 vajec, načež uhyne. Sameček se proto dožívá mnohem delší doby (5 - 10 let) než samička (3 - 5 let).
Tento druh chameleona je velmi agresivní, proto se doporučuje chovat v jednom teráriu jen jeden exemplář. Pokud jich chcete mít víc pohromadě, měl by mít každý jedinec dostatek prostoru, tj. mít svoje vlastní teritorium, jinak bude docházet k potyčkám.
Ideální prostředí
Chameleon je rád, když si může lézt, kam se mu chce. Proto je dobré umístit do terária hodně větví a především živých rostlin (vše dobře uchycené proti spadnutí). Živé rostliny napomáhají udržet vhodné klima a poskytují zvířeti úkryt a stín. Pozor na rostliny vylučující agresivní látky. Mohou se dostat zvířeti do očí, neboť chameleon svými drápky poškozuje listy. Je nutné rostliny před umístěním do terária důkladně omýt zředěným mýdlovým roztokem a pak ještě důkladněji vodou, a zbavit je tak chemických postřiků a případných malých živočichů.
Je dobré se držet poučky: "Když se v teráriu daří rostlinám, je dobrá šance, že se tam bude dobře cítit i zvíře". Tato poučka platí, bohužel, hlavně v obrácené formě. Proto je nejlépe vyzkoušet funkčnost celého terárium alespoň nějaký čas (1 týden) nanečisto - bez chameleona. Problémy jsou hlavně s vlhkostí, která v zimě, především ve vytápěných panelákových bytech, klesá pod únosnou mez. ... nepálí vás ráno v nose a neškrábe vás v krku?
V teráriu by měl vzniknout teplotní gradient - "na sluníčku" až 32oC, u země 20oC. Zvíře si samo najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20oC. Terarijní vlhkost udržujeme pomocí rostlin a pravidelného rosení okolo 60-70%.
Zacházení s chamíkem
Pamatujte na to, že chameleon není klasický domácí mazlíček jako pes nebo kočka, proto je třeba s ním zacházet opatrně. Pokud s ním chcete být více v kontaktu, musíte ho na to odmalička pravidelně připravovat. Čím méně jste s ním v blízkém kontaktu, tím lépe pro něj. Chameleon se nerad nechá vzít do ruky. Je lepší ho přelstít a na ruku ho nalákat - třeba potravou. Sám občas pocítí touhu dostat se z terária ven (škrábe na stěny a snaží se podhrabat v rozích). Je dobré mít v místnosti nějaký vzrostlejší exemplář např. ibišku, kam ho můžete nechat přelézt. Ideální je, když tak může být na opravdovém sluníčku - pozor ale na přehřátí, vždy musí mít možnost schovat se ve stínu.
Pokud je zvíře v pohodě je takové jaké má být, tedy pruhovaně zelené s více či méně výraznými skvrnami. Podle okolí může mít pruhy i v odstínech pískově hnědé. Když se cítí ohroženo, nasadí světlejší podklad a tmavé puntíky, navíc se nafoukne, otvírá tlamičku a syčí (něco mezi 'sss' a 'chhh'). Když je zvířeti nejhůř, má barvu šedou až černou.